Kde se vlastně vzala Nepetka?

Tento dotaz dostávám celkem často a samotnou mě stále překvapuje, jak se vše samo seběhlo a zapadlo do sebe. ????

Pravdou je, že jsem nikdy nebyla takový ten zarytý ekolog, co všechny poučuje, odsuzuje za jejich způsob života a nebo v lese objímá stromy. I když musím říct, že nedávno jsem takový jeden strom v lese objala a bylo to celkem super :)) Ale to jen tak mezi řečí.

Naopak si myslím, že jsem sama žila vždy celkem konzumním životem a vrcholem mé ekologie bylo, že jsem třídila odpad na lahve od vína a ten zbytek a v lese neodhazovala odpadky na zem. Přírodu a zvířata miluji odjakživa, ale mé chování bylo způsobeno tím, že jsem neměla potřebné informace.

Více ekologicky jsem začala žít až před dvěma lety, kdy jsem se seznámila s mým (dnes už) manželem. Dostávala jsem najednou tunu informací o plastovém odpadu, vodě, masových farmách a podobně. Dodnes nerozumím tomu, jak se mi tyto věci mohly tak dlouho vyhýbat a jsem přesvědčená, že někteří lidé tyto informace stále nemají. A měli by je mít.

Začala jsem víc vnímat, co se děje a také cítit i svou vlastní zodpovědnost za chování vůči přírodě. Hodně věcí jsme doma začali dělat jinak a já v tom viděla (a stále vidím) den ode dne větší smysl.

Největší zlom však u mě nastal ve chvíli, kdy jsme na měsíc odcestovali do Indonésie. Projeli jsme křížem krážem Bali a některé okolní ostrovy. Člověka až mrazí, když se s plastovým znečištěním setká na vlastní kůži na místech, kde se plasty válí v jedné z nejhezčích krajin, které můžete na světě vidět. Poslední kapkou bylo plavání s obrovskými želvami ve volném moři. Byl to velmi intenzivní a opravdu nádherný zážitek, být od těchto úžasných tvorů jen pár centimetrů v jejich přirozeném prostředí. Bohužel stejně intenzivní prožitek byl neustále od sebe odsouvat plastový odpad, který se kolem nich pohyboval také. Mnoho želv kvůli plastu umírá, plete si je s planktonem, který mají v oblíbě a často tak plasty končí právě v jejich zažívacím traktu.

Tehdy mi došlo, že tento projekt má smysl a chci se mu věnovat naplno. Když začnete zjišťovat informace, dojde vám, že se problém vůbec netýká pouze oceánů. Česká příroda je plasty zasažena obrovským způsobem také. Dokonce do té míry, že spousty plastů konzumujeme v potravinách, protože jich je plná krajina, kde se pěstují. O vodě a dalších faktech ani nemluvím, to je spíš na samostatný článek.

Vnímala jsem tehdy hodně, jak jsem se chovala sama dříve já, když jsem neměla potřebné informace a ani jsem neměla pocit, že se mě ekologie týká. A proto jsem to chtěla celé udělat jinak.

Mým cílem nebylo Nepetkou oslovit lidi, kteří sami hledají svou lahvičku na trhu, protože si zodpovědnost vůči přírodě už uvědomují. I když jsem vděčná, že i tito lidé jsou dnes mými zákazníky. ????

Chtěla jsem oslovit ty, kteří se o ekologii zatím příliš nezajímají, ale mají rádi krásné věci. A Nepetka je osloví svým designem i krásným přívěskem. Koupí si ji prostě jen proto, že se jim líbí. Nosí si ji s sebou a omezí opakovaný nákup pití v plastu. Tím udělají svůj první EKO krok, někdy, aniž by si to uvědomovali.

96398726_m-1024x682

Cestování otevřelo oči i mně, někdy je potřeba věci vidět a vnímat na vlastní kůži. Obzlášť, když si to třeba neuvědomujeme ve své vlastní zemi. 

Proto cestujme a užívejme si život. Proto jsme tady. Ale ať už doma nebo na dovolené se chovejme vůči přírodě ohleduplně a s respektem. A stačí začít třeba od jedné malé věci navíc, kterou od zítra budete dělat jinak. 

Děkuji, že jste dočetli až sem. 

S láskou

Kačka