V Keni 4 roky vězení za použití igelitového sáčku

Někteří lidé už dělají pro záchranu této planety mnoho, jiní se stále tváří, že se jich to netýká. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, to nejmenší, co můžete prosím udělat, je přečíst si tento článek. Možná zde uvedená fakta vás přesvědčí něco změnit. Stačí alespoň jedna jediná věc, kterou když změní každý z nás, začne se měnit celý svět.

Dnes v době internetu už všichni velmi dobře víme, co se děje s naším prostředím, víme o plastech, které zamořují zemi, víme o problémech s recyklací odpadu, víme o znečištění vody… proč tedy stále děláme, že se nás to netýká?

A přitom to začíná od malých věcí A NĚKTERÁ FAKTY BYSTE MĚLI VĚDĚT.

PROČ SI NEBRAT V OBCHODĚ PLASTOVÉ SÁČKY?

 Každý z nás chodíme nakupovat a kupujeme ovoce a zeleninu. Opravdu je nutné každý druh zeleniny dávat do jednoho sáčku? V jednom nákupním vozíku se válí třeba až deset sáčků, které slouží pouze k přenosu domů.

Na každého obyvatele na světě připadá ročně spotřeba 150 kusů sáčků. Průměrná užitečnost jednoho sáčku přitom trvá 12 minut. Jeho rozklad trvá 25 let! Vzpomeňme si na to příště v obchodě, až se budeme natahovat pro sáček na dvě rajčata.

ZA POUŽITÍ PLASTOVÉHO SÁČKU AŽ ČTYŘI ROKY KRIMINÁLU

Ve spoustě zemích světa jsou přitom jednorázové plasty už dávno zakázané. Například v kanadském Montrealu vás jeden prodaný sáček vyjde na pokutu až 2000 dolarů, na Novém Zélandu vás čeká pokuta až 100 000 dolarů a v Keni je i použití plastového sáčku trestáno odnětím svobody až na 4 roky a pokutou 40 000 dolarů. Česká republika plánuje zákaz jednorázových plastů od roku 2021.

84935532_m-1-1024x682

Pojďme začít třeba od těchto maličkostí. Maličkostí, kterých jsou ale plné oceány. Používejme látkové pytlíky na ovoce a zeleninu, anebo pokud je nemáme, tak prostě jen jednotlivé kousky položme do košíku bez sáčku. Zkusíte to jednou a zjistíte, že opravdu nejsou potřeba. Navíc i doma máme potom méně odpadu.

NEDOPALKY, VAJGLY, ŠPAČKY… CO ZNAMENÁ, KDYŽ JE HODÍME NA ZEM?

Nedopalky jsou dnes již globálním problémem. Odhaduje se, že na světě se vyhodí 4.500 miliard nedopalků, které způsobují kontaminaci životního prostředí. Jeden nedopalek se v přírodě rozkládá 15 let. I po jeho rozložení zůstávají v přírodě škodlivé plastové částice. Navíc toxické látky obsažené ve filtru a tabákových zbytcích přetrvávají v ekosystémech, způsobují kontaminaci a hynutí vodních druhů. ZA VYHOZENÍ NEDOPALKŮ V ČR HROZÍ POKUTA AŽ NĚKOLIK TISÍC KORUN.

Zkusme se podívat po okolí a nedopalek hodit do koše, někdy to znamená jen o pár kroků navíc. Neházejme nikdy nedopalky do žádné vodní nádrže! A nejčastější případy jsou odhazování nedopalků v autě, kam si přeci stačí dát popelník nebo prázdnou krabičku, kterou vysypeme do koše.

24694471_m-1024x682

Další zdánlivě malou a přitom pro přírodu velmi škodlivou věcí jsou žvýkačky. JEDNA ŽVÝKAČKA ODHOZENÁ NA ZEM SE ROZKLÁDÁ 50 LET!!!

Naučme sebe i své děti, že žvýkačky patří vždy jen a jen do koše.

KUPUJETE BALENOU VODU? KUPUJETE JI DĚTEM? ŠKODÍ NEJEN PŘÍRODĚ, ALE MŮŽE UBLÍŽIT I JEJICH ZDRAVÍ

Plastové lahve jsou obrovský problém pro naši planetu. Jedna PET lahev se rozkládá v přírodě 100 let!

Bohužel riziko pití vody z plastových láhvích existuje i přímo pro každého z nás. Podle oficiálních průzkumů je plast velmi problematický, protože se při změně teploty nebo slunečnímu záření (kterému jsou kartony vod chtě nechtě občas vystaveny například během přepravy do obchodů) uvolňují do vody nebezpečné látky, například bisfenol.

Dana Mráčková Dvořáková, ředitelka úseku laboratoří Aquatest a.s. uvádí, že byl obsažen v 19 z 29 zkoumaných vzorků. V balených vodách se mohou vyskytovat pesticidy, těkavé látky a další organické látky, které se uvolňují právě z plastové láhve. NEJHORŠÍ RIZIKO HROZÍ PŘI OPAKOVANÉM POUŽITÍ PLASTOVÉ LÁHVE. Nikdy dětem nedávejte znovu pití do již použité plastové láhve.

Vyhýbejme se plastovým lahvím, které jednou použijeme a hodíme do koše. Zbytečně zatěžujeme naši planetu a ještě škodíme svému zdraví. Dnes je spousta alternativ, jak si pořídit nádhernou a stylovou jednu láhev, kterou si budete kdekoliv doplňovat. Já sama doporučuji samozřejmě Nepetku, která je ještě i stylovým doplňkem. Ale dnes je na výběr celá řada možností, využijte je.

Nebuďme lhostejní. Stačí udělat opravdu málo.

NEPOUŽÍVEJTE PLASTOVÉ SÁČKY.

NEHÁZEJTE NEDOPALKY OD CIGARET NA ZEM.

NEHÁZEJTE ŽVÝKAČKY NA ZEM A NAUČTE TO SVÉ DĚTI.

NEKUPUJTE BALENOU VODU, ALE POŘIĎTE SI SVOU LÁHEV, KTEROU ZNOVU NAPLNÍTE.

TŘIĎTE ODPAD, POKUD TO NEDĚLÁTE, ZATĚŽUJETE PŘÍRODU NA TISÍCE LET DOPŘEDU.

104615789_m-1-1024x682