Vyzrajte na menstruaci. Kalíšky, tampony nebo vložky?

Kde je pravda a co je pro naše tělo nejvhodnější? Jaký je mezi nimi rozdíl a co byste měly vědět.

Z pohledu ekologie jsou vždy nejlepší produkty, které lze používat opakovaně nebo se skládají z přírodních materiálů. Ale co je nejvhodnější pro naše tělo?

Dnes existuje celá řada názorů na to, které hygienické potřeby jsou nejvhodnější. Odlišné názory najdete nejen mezi ženami, ale i mezi gynekology. Chci vám v tomto článku shrnout základní pro a proti, ať si názor uděláte sama za sebe. Vy znáte vaše tělo nejlépe, proto je nejlepší vše vyzkoušet sama na sobě a poté se rozhodnout, co vám nejvíc vyhovuje.

Tampony – jsou opravdu tak škodlivé, jak se často poslední dobou tvrdí? Musím se jich opravdu vzdát? Jaké mám možnosti, když chci dělat pro své tělo to nejlepší?

Pravdou je, že tampony byly původně vynalezeny na chvilkové nutné použití. Například na sport nebo do bazénu. My jsme z nich udělaly rutinu a spousta z nás je používá jako jedinou menstruační pomůcku a to po celou dobu našeho cyklu. Dnes je už prokázáno, že nejen, že mohou způsobit syndrom toxického šoku (TSS), ale především některým ženám vyvolávají potíže jako mykózy, záněty a další nepříjemnosti. Bylo by jednoduché říci, že tamponům se máme jednoduše vyhnout, dnes už je nejspíš nedoporučí ani váš gynekolog. Ale některým z vás zkrátka tampony vyhovují, jste na ně zvyklé a nic jiného používat třeba nechcete. V tom případě je zde varianta zvolit zdravotně i ekologicky nejpřijatelnější variantu.

Pokud tedy tampony používat musíte, vyhněte se těm běžným. Často se domníváme, že jsou vyrobeny především z bavlny a tím je vše v pořádku. Jenže tato běžně získávaná bavlna je nejsprejovanější plodinou světa a stopové množství pesticidů a herbicidů může zůstávat i na koncovém produktu. Navíc jsou tampony zpravidla běleny chlórem.

Pokud jste vášnivou uživatelkou tamponů a nechcete se jich vzdát, volte šetrné tampony ze 100% BIO bavlny, která není geneticky modifikovaná a neobsahuje žádné pesticidy a hnojiva. Navíc takové tampony jsou i šetrné k životnímu prostředí. Vybrala jsem pro vás 2 značky tamponů, které tyto požadavky splňují a zaujaly mě kvalitou i cenou. Je to značka Organyc a značka Naty. Můžete ZDE sami porovnat ceny i jednotlivé vlastnosti. Dnes tyto přírodní tampony seženete i s aplikátorem a za podobnou cenu jako běžné tampony.

Menstruační kalíšky – je potřeba se jich bát? Jaká jsou jejich pozitiva a naopak ta negativní stránka? Jsou vhodné pro každého? A jsou vůbec bezpečné?

cup-or-tampons-1024x682

Podobně jako u tamponu je negativem, že si zavádíme cizí těleso do těla a můžeme tak dráždit naši sliznici, která je hodně citlivá. Vznik mírného podtlaku, který díky kalíšku vzniká, také nemusí být vhodný pro ženy se zavedeným nitroděložním tělískem. Může někdy dojít k jeho „povytáhnutí“. Je také potřeba si zvyknout na péči o kalíšek. Jeho umývání po každém použití a vyvařování minimálně jednou po skončení menstruace. Po jeho vyjmutí potřebujeme mít po ruce zdroj vody, což také není vždy možné. Mnoho žen se mu také brání z důvodu obav ze zavádění.

Na druhou stranu také existuje celá řada pozitivních informací o kalíšku, ze kterých vychází, že minimálně tampon strčí do kapsy levou zadní. Kalíšky jsou vyrobeny z nezávadného materiálu a hladký povrch snižuje riziko množení bakterií, není zde tak vysoké riziko TSS a nevysušuje sliznici. Oproti tamponu nedochází k „nacucání vodou“ při koupání a voda, která může být zdrojem infekce, se nedostává do těla.  Je tedy příjemnou variantou pro sport nebo plavání. Je mnohem ekologičtější a levnější než jiné metody. Životnost jednoho kalíšku se udává u některých výrobců až 10 let. Na zavádění dnes existují krásné návody a samy ženy uvádí, že to není nic složitého a jde jen o první vyzkoušení. Pokud se týká hygieny a omývání kalíšku během používání, je možné s sebou nosit malou lahvičku s vodou, která vyřeší problém v místech, kde je výměna komplikovanější. Já osobně kalíšek používám ve chvíli, kdy jdu sportovat nebo mám těsné oblečení a necítila bych se dobře s vložkou. Oblíbila jsem si menstruační kalíšek OrganyCup. Je dodáván i s krásným eko pytlíčkem na převoz a v nabídce mají i produkty na čištění kalíšku.

Chtěla jsem vám najít i jinou variantu a moc se mi líbí kalíšky od firmy LadyCup, která nabízí kalíšky v různých barvách a kombinacích. A to my ženy máme rády, že? ????

Pravda je taková, že jsme skutečně každá jiná a kalíšek bude jedna žena vychvalovat do nebes a druhé vyhovovat nebude vůbec. Jedná se o naši intimitu a my se v tom musíme cítit dobře, nikdo jiný vám lepší odpověď, než na kterou si přijdete sama, stejně neřekne. Je ale určitě dobře, mít vlastní zkušenost a podle té se rozhodovat.

Menstruační vložky – jaká jsou jejich pozitiva a mohou také škodit? Existuje i nějaká možnost, když vložky na sobě nesnesete? Máte se do nich nutit?

103233271_m-1024x682

Menstruační vložky se na první pohled zdají jako nejzdravější varianta. Nezavádíte nic do těla a krev přirozeně odchází z těla ven.

Ono by to byla pravda, pokud by běžné vložky neobsahovaly plasty, které brání přirozené cirkulaci vzduchu a díky tomu vzniká nadměrné teplo a vlhko, které je ideálním prostředí pro množení bakterií. Většina vložek je navíc také bělena chlórem a skládá se z bavlny plné pesticidů. Jako třešnička na dortu jsou parfemace vložek, absorbční pudry a umělá barviva, která někteří výrobci běžně do vložek přidávají. Když sečtete v tomto případě všechna pro a proti, koupí klasických vložek toho pro své zdraví zase tolik neuděláme.

Zde nejvíce asi platí, že je potřeba si vložky pečlivě vybírat, abychom zachovali jejich největší pozitivní přínos, který původně ze všech uváděných metod, mají mít. Na trhu jsou vložky, které jsou vyrobené ze 100% biobavlny, která splňuje všechny parametry pro bezpečí ženského zdraví. Na plné čáře zde vede značka Organyc a značka Naty. Srovnání obou firem opět najdete ZDE. A pokud mluvíme o přírodních vložkách, je třeba také zmínit společnost Tiande, která na český trh dodává vložky obohacené navíc o byliny, které řeší bolestivou menstruaci a další zdravotní potíže. Kdo mě zná, ví, že tyto vložky používám dlouhodobě a jsem s nimi moc spokojená. Jsou vhodné pro ženy, které vložky na sobě nesnesou (také jsem patřila mezi ně). Díky svěžím bylinám a vysoké savosti totiž odpadají nepříjemné pocity, jako tomu je u běžných vložek. Zde je to opět na posouzení ženy a o vlastní zkušenosti. Jsou ženy, kterým byliny opravdu pomohly s řešením ženských potíží (a já patřím mezi ně), ale ne každé sednou voňavé bylinky a je třeba to vyzkoušet.

Hitem poslední doby se stávají také menstruační kalhotky, které jsou ekvivalentem všech doposud používaných hygienických potřeb v období menstruace.

I zde je ale potřeba se dívat na kvalitu, složení a savost. Absolutní prim má pro mě český výrobce – značka Snuggs. Od ostatních menstruačních kalhotek na trhu se odlišují speciální vrstvou z nanovláken, která zajišťuje maximální absorbci. Jedná se o novinku, ale opravdu vzbudila mou zvědavost, tak jsem si je objednala. Ihned, jak je vyzkouším, napíšu určitě článek a recenzi. ????

A v neposlední řadě je zde tzv. volná menstruace, kdy se žena naučí znát své tělo natolik, že menstruační hygienické potřeby v podstatě nepotřebuje (maximálně jako jistou ochranu) a menstruační krev odchází z těla při použití toalety. Rozhodně stojí za to, si o této metodě přečíst, protože je to 100% nejzdravější způsob pro každou ženu. Vzhledem k tomu, že ho ale většina z nás zatím neovládáme, musíme volit z dostupných možností na našem trhu.

Cílem mého článku bylo ukázat vám celkové shrnutí se všemi plusy a mínusy. Je na každé z nás, kterou metodu zvolíme. Ať už nám vyhovuje nejvíc jakákoliv varianta, hlavním rozhodovacím faktorem by měla být co nejmenší škodlivost pro naše tělo. Tedy přírodní složení bez chemických látek, které se dostávají do těla a způsobují nám potíže. Na to jediné dbejme a potom to, jakou konkrétní metodu zvolíme, už je jen na nás.

A pravdou je, že každé z nás bude vyhovovat něco jiného, protože jsme každá jiná. Originální, jedinečná a krásná. Mějte se ráda a chtějte pro sebe to nejlepší.

32130944_m-1024x753